Zenon Kowalowski, ur. 20.03.1939 roku w Białej Podlaskiej, studiował kompozycję w klasie Stanisława Wiechowicza w PWSM w Krakowie (dyplom w roku 1962). W latach 1961-1964 uzupełniał w tamtejszej uczelni wykształcenie w zakresie dyrygentury u Witolda Krzemińskiego i Henryka Czyża. W 1964 r. otrzymał wyróżnienie w Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP. Był także stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W latach 1967-1972 związany był z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, gdzie pełnił funkcję kierownika muzycznego. W 1970 roku rozpoczął współpracę ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. W tym samym okresie nawiązał współpracę z Lechosławem Marszałkiem - znanym reżyserem i scenarzystą, twórcą wielu znakomitych filmów dla dzieci. W wyniku tej współpracy powstał serial animowany Reksio (w 64 odcinkach tego serialu muzyka jest autorstwa Zenona Kowalowskiego). W następnych latach powstały inne seriale z jego muzyką, m.in. Marceli szpak dziwi się światu, Kapryel kontra groszki, Przy młynie.

W 1984 roku skomponował wspólnie z Tadeuszem Kocybą muzykę do długometrażowego filmu Porwanie w Tiutiurlistanie w reż. Franciszka Pytera i Zdzisława Kudły. Zenon Kowalowski jest ponadto autorem muzyki do kilkunastu sztuk teatralnych i do ponad 150 filmów krótkiego i średniego metrażu. Filmy z jego muzyką prezentowane były na Śląskiej Trybunie Kompozytorów, a także podczas Śląskich Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, ponadto na różnych festiwalach m.in.: Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie; Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu (na V Biennale w 1981 roku otrzymał Nagrodę Specjalną za muzykę filmową dla dzieci); Ogólnopolskim Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży (Poznań 1986); Festiwalu Sztuki Filmowej „Celuloid, Człowiek, Cyfra” we Wrocławiu (2007) i w Katowicach (2008). Jego muzyka prezentowana była również na wielu festiwalach międzynarodowych m.in.: w Berlinie, Cannes, Moskwie, Karlowych Warach i Wenecji. W swojej twórczości szczególną uwagę poświęcił Zenon Kowalowski dzieciom. Pisał dla nich muzykę nie tylko do filmów, ale stworzył także cały cykl utworów p.t. Muzyka dla dzieci.

Od roku 1980 artysta związany jest z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gdzie jako wykładowca prowadzi zajęcia z instrumentacji, aranżacji muzycznej i kompozycji. W latach 1992 – 2007 współpracował z Prywatną Szkołą Muzyki Rozrywkowej „Nice Noise” w Katowicach w charakterze wykładowcy przedmiotów teoretycznych. W 1980 roku Zenon Kowalowski został uhonorowany Złotą Maską za twórczość muzyczną do sztuk teatralnych. W 1998 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Od 1972 roku należy do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a od 1974 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

Organizator

fundacja sinfonietta pomerania 220x80

Partnerzy

filharmonia nck lotos

Mecenasi

gdansk   samorzad zaiks

Patroni Medialni

patroni medialni

Początek strony