Dariusz Przybylski, ur. 28 lipca 1984 roku w Koninie, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Koninie w klasie organów Hanny Stypułkowskiej (dyplom w 2003). W 2008 ukończył z Medalem „Magna cum Laude” kompozycję pod kierunkiem Marcina Błażewicza i grę na organach w klasie Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku akademickim 2006-2007 studiował jako stypendysta programu Socrates/Erasmus w Hochschule für Musik w Kolonii – kompozycję w klasie Yorka Höllera, kompozycję elektroniczną u Hansa Ulricha Humperta, instrumentację pod kierunkiem Krzysztofa Meyera oraz grę na organach w klasie Johannesa Gefferta. 

W 2008 ukończył studia podyplomowe (Solistenklasse/Konzertexam) w klasie kompozycji Wolfganga Rihma w Hochschule für Musik w Karlsruhe oraz uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Brał udział w Programie Promocji 13 Kompozytorów Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (2007-2010). Otrzymał tytuły: Primus Inter Pares 2007 (II miejsce w województwie mazowieckim) oraz Primus Inter Pares 2008. Brał udział w kursach mistrzowskich z zakresu kompozycji (Olgi Neuwirth, Kurta Schwertsika, Paula Edlina, Dominica Muldowney’a, Rodericka Watkinsa, Philipa Wilby’ego), interpretacji muzyki organowej (Karola Gołębiowskiego, Edgara Krappa, Gerharda Weinbergera, Garyego Verkade, Wolfganga Zerera) oraz improwizacji organowej (Tomasza Adama Nowaka, Daniela Rotha).

Jest laureatem wielu konkursów organowych, m.in.: w 2001 otrzymał II nagrodę (I nie przyznano) oraz Nagrodę Specjalną Mariana Sawy w IV Konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX Wieku w Legnicy, w 2005 – Główną Nagrodę w VI Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Warszawie zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, I nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Patri Patriae” w Katowicach na utwór dedykowany Papieżowi Janowi Pawłowi II, wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim towarzyszącym Conversatorium Organowemu w Legnicy, w 2004 – II nagrodę w XII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku oraz II nagrodę (I nie przyznano) w II Konkursie Kompozytorskim Mikołów 2004, w 2005 – I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Miasta Wiedeń, I nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz I nagrodę Fünf Rilke w XIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku, w 2006 – III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Franz Josef Reinl-Stiftung w Wiedniu, wyróżnienie w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, I nagrodę w Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, I i II nagrodę w I Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Kompozytorskim Pro Organo, II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Mikołów 2006, w 2008 – II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra w Częstochowie oraz II nagrodę w 49. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Ponadto otrzymał Stypendium Fundacji ZE PAK Młode Talenty (2003), Stypendium Ministra Kultury (2003, 2006, 2009), Stypendium Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga (2005), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), Stypendium Keimyung Research Foundation (2006), Stypendium Socrates/Erasmus (2006), Stypendium Młoda Polska (2007), Stypendium Telewizji Polskiej (nagroda w programie Dolina Kreatywna, 2008), Stypendium DAAD (2009/2010). W 2006 brał udział w międzynarodowym projekcie kompozytorskim Mozart Pyramid, odbywającym się w Canterbury (Wielka Brytania) z okazji roku Mozartowskiego, oraz w projekcie 60 zamówień na 60-lecie Związku Kompozytorów Polskich. Jako organista koncertował w wielu miastach Polski oraz za granicą. W jego repertuarze szczególne miejsce zajmuje muzyka nowa, w swoim dorobku ma wiele prawykonań. Występuje również jako improwizator. Jego utwory zostały zarejestrowane na kilkunastu płytach kompaktowych (DUX, Megavox, POLMIC).

Płyta z nagraniem utworu Bogurodzica na organy solo (2003) w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego otrzymała status Podwójnej Platynowej Płyty, zaś płyty 20 lat Conversatorium Organowego w Legnicy (DUX) oraz Młodzi Kompozytorzy w Hołdzie Chopinowi (DUX) zostały nominowane do nagrody Fryderyk 2005. W 2010, nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się jego pierwsza monograficzna płyta z utworami orkiestrowymi. Jego kompozycje dostępne są za pośrednictwem wydawnictwa Verlag Neue Musik w Berlinie. Dariusz Przybylski zajmuje się także pracą pedagogiczną. Od 2008 roku wykłada w macierzystej uczelni, a w roku akademickim 2010/2011 prowadził klasę kompozycji w Keimyung University (Korea Południowa). Jest członkiem Koła Młodych ZKP (w latach 2006-2008 sprawował obowiązki sekretarza, od 2008 pełni funkcję przewodniczącego), Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Organizator

fundacja sinfonietta pomerania 220x80

Partnerzy

filharmonia nck lotos

Mecenasi

gdansk   samorzad zaiks

Patroni Medialni

patroni medialni

Początek strony