Aleksander Nowak, ur. 18 grudnia 1979 roku w Gliwicach, jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gliwicach w klasie gitary. W 2006 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie kompozycji Aleksandra Lasonia. Następnie, jako laureat Moritz von Bomhard Fellowship, odbywał dwuletnie studia kompozytorskie pod kierunkiem Steve’a Rouse’a w University of Louisville w Stanach Zjednoczonych. W maju 2008 otrzymał stopień Master of Arts. W latach 1999 i 2000 zdobył II nagrodę na Konkursie dla Młodych Kompozytorów CRESCENDO w Tarnowie. W 2001 był finalistą konkursu kompozytorskiego na utwór na gitarę klasyczną organizowanego przy Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” w Tychach. Ponadto jest laureatem Nagrody Rektora Uniwersytetu w Louisville, Nagrody Prezydenta miasta Gliwice oraz Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego. W 2008 jego Last Days of Wanda B. na orkiestrę smyczkową (2006) został nominowany do nagrody OPUS, przyznawanej przez polskie Media Publiczne.

Otrzymał również Stypendium Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska oraz w 2010 nagrodę TVP Kultura Gwarancje Kultury 2010. Jego utwory były wykonywane na kilku festiwalach i koncertach w Europie i Stanach Zjednoczonych, takich jak: „Warszawska Jesień”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Aksamitna Kurtyna 2” we Lwowie, New Music Festival w Louisville, Letni Festiwal Muzyczny w Rycerce Górnej oraz Dni Wydziału Kompozycji w Akademii Muzycznej w Katowicach, m.in. przez Piotra Pławnera, Krzysztofa Lasonia, Jacka Maksymiuka, The London Sinfonietta, Orkiestrę Kameralną AUKSO, Orkiestrę LEOPOLDINUM, Orkiestrę Muzyki Nowej i Cameratę Silesia.

W czerwcu 2007 jego utwór Fiddler’s Green and White Savannas Never More na chór męski i orkiestrę kameralną (2006) był prezentowany przez Polskie Radio podczas 54. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu. W maju 2010 odbyła się w Operze Narodowej w Warszawie ramach cyklu „Terytoria” premiera jego opery kameralnej Sudden Rain w reżyserii Maji Kleczewskiej. Kompozycje Aleksandra Nowaka były zamawiane przez Fundację Przyjaciół Warszawskiej Jesieni przy wsparciu Fundacji Ernsta von Siemensa, Festiwal „Śląska Jesień Gitarowa”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz Kwartet Śląski, jak również wydawane przez wydawnictwo Euterpe oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest współautorem muzyki do filmu Konstantego Kulika W poszukiwaniu legendy, prezentowanego m.in. na antenie Telewizji Planete i podczas wielu międzynarodowych festiwali filmowych, a także ścieżek dźwiękowych do kilku produkcji wideo.

Od roku 2011 pełni funkcję prezesa Katowickiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, organizując festiwale takie, jak: Śląskie Trybuny Kompozytorów, Śląskie Dni Muzyki Współczesnej oraz „Brand-New Music”. Pracuje jako asystent w Katedrze Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie wykłada instrumentację, czytanie partytur oraz technologie informacyjne. W roku 2009 nakładem Śląskiego Towarzystwa Muzycznego i Polskiego Radia Katowice ukazała się pierwsza płyta monograficzna
z utworami Aleksandra Nowaka pt. Fiddler’s Green (PRK CD0104).

Organizator

fundacja sinfonietta pomerania 220x80

Partnerzy

filharmonia nck lotos

Mecenasi

gdansk   samorzad zaiks

Patroni Medialni

patroni medialni

Początek strony