Jacek Sykulski, ur. w Poznaniu w 1964 roku, ukończył Szkołę Chóralną Jerzego Kurczewskiego oraz Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie klarnetu oraz kompozycji u prof. Floriana Dąbrowskiego. W 1987 r. przybył do Kanady, gdzie odbył roczny pobyt stypendialny u Christophera Dedricka. W latach 1996 – 2000 był dyrygentem i szefem artystycznym Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zespół ten w roku 2000 zdobył Złoty Medal na konkursie Palestriny w Rzymie, a w roku 2002 nagrał płytę „Tribute to USA”, której intencją było wyrażenie solidarności z narodem amerykańskim po wydarzeniach z 11 września 2001. Po nagraniu zespół odbył sześciotygodniowe tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, występując m.in. na waszyngtońskim Kapitolu, w siedzibie ONZ, w Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku oraz w samej „strefie ZERO”. W 2003 roku Jacek Sykulski został dyrektorem Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Prowadzi również autorski zespół wokalny „Nova Gaudia”. Jest autorem licznych kompozycji i opracowań na chór. W 1991 roku skomponował hymn VI Światowego Dnia Młodzieży Abba Ojcze. Kompozycja Kyrie, prawykonana w Rzymie w 2000 roku, była wielokrotnie nadawana za pośrednictwem radia BBC.

Napisał również muzykę do kilkunastu pieśni spotkań Lednica 2000. Sykulski jest także autorem kilku utworów, których premiery odbyły się z okazji rocznic znaczących wydarzeń historycznych (m.in. Peace Meditation oraz Dance in the fire, oba napisane na pierwszą rocznicę wydarzeń wrześniowych w USA, Voices from the past, skomponowane z okazji 60. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, Msza o św. Jacku, napisana na Kapitułę Generalną Zakonu Dominikanów). W 2005 r. Jacek Sykulski skomponował muzykę do filmu dokumentalnego o Janie Pawle II, a w 2006 r. powstała Missa 1956, która została wykonana w dzień 50. Rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca, oraz Oratorium Gietrzwałdzkie. W 2008 roku powstało kolejne oratorium Wolności dla nas idzie czas, skomponowane w 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W 2009 roku miał swą premierę utwór Media Vita, podczas Światowego Konkursu Muzycznego w Kerkrade w Holandii.

Utwory Jacka Sykulskiego są wykonywane przez uznane chóry i zespoły, m.in. Taipei Male Choir, Chor Leoni Men’s Choir (Kanada), Chicago a cappella, czy Affabre Concinui. Nagrania jego kompozycji były transmitowane w Stanach Zjednoczonych, Telewizji Polskiej, BBC Radio oraz Sender Freies Radio w Berlinie. Za swoją działalność artystyczną artysta został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki (dwukrotnie), Nagrodą Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania oraz nagrodą Gloria Artis.

Organizator

fundacja sinfonietta pomerania 220x80

Partnerzy

filharmonia nck lotos

Mecenasi

gdansk   samorzad zaiks

Patroni Medialni

patroni medialni

Początek strony