Agnieszka Makówka – mezzosopran urodziła się w Łodzi. Studia ukończyła w łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno – Aktorskim w klasie śpiewu prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. Studia podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst „Mozarteum“ w Salzburgu. Brała udział w konkursach wokalnych: Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju w 1992 (II nagroda); Konkursie im. R. Schumanna w Zwickau w 1993 (wyróżnienie); w Konkursie Wokalnym im. A. Sari w Nowym Sączu w 1995 (III nagroda); była także finalistką Konkursu im. A. Dvořáka w Karlovych Varach w 1997 roku. Od 1998 jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiej Opery Kameralnej. W repertuarze ma około 50 partii operowych.

W Teatrze Wielkim w Łodzi brała udział m. in. w następujących produkcjach: Dialogi Karmelitanek F. Poulenca jako Matka Maria, Echnaton Ph. Glassa jako Nefretete, Carmen G. Bizeta jako Carmen, Aida G. Verdiego jako Amneris, Trubadur G. Verdiego jako Azucena, Zamek Sinobrodego B. Bartoka jako Judith. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m. in.: Nagrodę PAN (2000); Nagrodę Marszałka Województwa łódzkiego za całokształt twórczości (2006 i 2014); Specjalną Nagrodę Marszałka za udział w premierach Teatru Wielkiego w Łodzi Kochankowie z klasztoru Valdemosa M. Ptaszyńskiej (2010); Złotą Maskę za najlepszą kreację wokalno – aktorską za rolę Cherubina w Weselu Figara W. A. Mozarta w sezonie 2006/2007; Odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” (2014). Współtwórcami jej scenicznych sukcesów byli wybitni dyrygenci: T. Wojciechowski, T. Kozłowski, Ł. Borowicz, A. Wicherek, A. Straszyński, K. Kord, K. Penderecki, V. Kiradijev, M. Caldi, B. Akiki. M. Pijarowski, W. Michniewski. W latach 2008-2010 dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi w Polsce, m. in. Operą Narodową w Warszawie, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą krakowską i Operą i Filharmonią w Białymstoku oraz ze wszystkimi Filharmoniami w Polsce, najdłużej z Filharmonią Lubelską (w latach 2004-2008).

Z satysfakcją i powodzeniem wykonuje muzykę współczesną, występuje również w musicalach. Ma na swoim koncie udział w wielu projektach kameralnych wraz z artystami, pedagogami łódzkiej Akademii Muzycznej m. in.: Aleksandrą Nawe, Łukaszem Błaszczykiem, Bogusławem Pikałą, Markiem Drewnowskim.

Organizator

fundacja sinfonietta pomerania 220x80

Partnerzy

filharmonia nck lotos

Mecenasi

gdansk   samorzad zaiks

Patroni Medialni

patroni medialni

Początek strony